חלומות ילדים  - חלומות של ילדים

מה הילד שלך חלם היום?

החלומות מהווים ערוץ לתת המודע שלנו וחיי היום יום . בעיני חלומות ילדים הנם דבר מדהים שנותן לנו תמונה מיוחדת על עולמם של ילדינו ולחוות אתם באמצעות חלומם כפי שאנו עושים עם הציורים שלהם . בעיני קיימת חשיבות לחלומות של ילדים ובמיוחד אותם חלומות שמבטאים מצוקה,פחד ואנו מחויבים לתת תשומת לב רבה על מנת לעזור ולעיתים להציל את הילד מפני הצקות שאנו איננו מודעים להם. במאמר אני מסבירה על חלומות ילדים ברבדים שונ ים - הבדלי החלימה בין הגילים dream9השונים,הבדלי החלום בין בנים לבנות, חלוקת החלומות של ילדים לקטגוריות שונות ,פירושים לחלומות נבחרים מתוך פורום החלומות שלי וכן המלצות כיצד לשפר את הקשר של ההורים והילדים באמצעות החלומות .
ילדים חולמים עוד מהיותם בבטן האם כעוברים! החלום עבור הילדים הנו אמצעי חשוב לשינה בריאה.
חלומות של ילדים שונים במסרים שלהם מחלומות של מבוגרים למרות שלעיתים נושא החלום זהה..

חלומות ילדים בחלוקה לפי גילאים

ילדים שחולמים בגילאים 3-5

בגילאים אלו הילד עדיין אינו מסוגל להביע את מצוקותיו בצורה מדויקת ולכן החלום עבורו הוא סוג של הבעה. לדוגמא ילד שחש שאחיו התינוק החדש "גונב לו" את האהבה יחלום על מוות התינוק או על מותו . באמצעות החלום קל לו dream1יותר להתמודד עם הקושי. ילד עד גיל 6 מסוגל לזכור חיים מגלגולים קודמים וישנם חלומות שמתארים את חייו הקודמים.  לדוגמא- ילד שחלם על יציאת מצרים ותיאר את התחושה של הטביעה, ההמולה שמסביב ושאל את אימו למה היא לא הייתה איתו גם ביציאת מצרים. החלום מתאר את גלגול הנשמה של הילד בתקופת יציאת מצרים והזיכרון מועבר כחלום.

ילדים שחולמים בגילאים 6-9

בגילאים אלו  אנו רואים שינוי גם בסמלי החלום אצל הילדים וגם באורך החלום. הילד משקיע בתיאור החלום ובשיתופו עם אחרים. פירוש החלום בגיל זה עוזרת להורה להבין את מקומו החברתי של הילד ואת צרכיו.

ילדים שחולמים בגילאים 9

מגיל זה ומעלה החלומות הרבה יותר מובנים עם פרטים רבים. הילד נמנע מלספר חלקים שאותם הוא מפרש לעצמו. הפירוש העצמי לחלומות שלו הנם סודות שהילד שומר לעצמו לעיתים גם בהיבט השלילי. הורים שיזכו light17_Mar10לשמוע את החלומות של ילדיהם בגיל זה ויבינו את פירוש החלומות יכולים להבין את ילדם טוב יותר ולתרום להכרת ילדם. ילדים מופנמים שלא מספרים יותר מידי על עצמם עלינו כהורים לתשאל את הילד או לבקש ממנו שירשום לעצמו במחברת מיוחדת את החלומות שלו. על ההורה להסביר לו שבמחברת הוא יכול לבקש /להתפלל לדברים שהוא רוצה שיתגשמו לו.

חלומות ילדים, לפי ראות עיניו של הילד, מחולקים למספר סוגים:

חלומות ילדים - מצוקה

חלומות של ילדים משקפים את המציאות היומית שבה הילד חי . לרוב החלומות שלהם הינו תסריט שמרכז בתוכו את הפעילות שחווה הילד במהלך הימים האחרונים. מחלומות אלו ההורה יכול ללמוד על ילדו והאם הילד במצוקה שיש לתת עליה את הדעת. דוגמא למצוקה או לבעיה ניתן להדגים באמצעות:

חלומות ילדים על חיות שמתקיפות

מסמל פחד מכישלון והרצון להשביע את רצונה של סביבתו.

חלומות פנטזיה

מביעים את הדמיון המפותח של הילד ועל יכולות ההבעה שלו. החלום משמש כבסיס לביטוי עצמי וליצירתיות.

חלומות ילדים - על כנים

חלום על כינים בילדים מסמל שמשהו מציק ומטריד  את הילד.

חלומות ילדים - חלום על מתן שתן מול חברים

חלום על מתן שתן מסמל פחד מאיבוד שליטה ובעקיפין שליטת יתר בחיי היום יום. הופעת ההשתנה בחלום אצל ילדים שונה ממבוגרים. אצל מבוגרים החלום מסמל צורך לשחרר מצוקות ורגשות ואצל הילד החלום מסמל מראה על חוסר איזון ריגשי ופחד לשלוט בחייו וברגשות שלו.

חלומות סיוטים

הורים רבים מכירים את התופעה שבה הילד מגיע למיטת ההורים בטענה שחלם חלום מפחיד/סיוט ונשאר לישון עם ההורים עד הבוקר. בבוקר רצוי לבקש מהילד לספר מה הוא חלם. חלומות של סיוטים אצל ילדים מבטאים את הפחדים שלהם ונכעסים שלהם כלפי אנשים קרובים וחברים. הדימוי למציאות  בחלום היא באמצעות סמלים כמו מכשפה, חיה או יצור בלתי מוגדר. ברוב המקרים הילד מוצא את עצמו מותקף, נהרג או שאחד מבני משפחתו מותקף והוא נשאר לבד בחלום. הילד חייב לדעת שהוא לא לבד ושתמיד יהיה איתו אדם ששומר עליו ואוהב אותו ושיעניק לו חום ,הגנה ואהבה שהם צרכים בסיסים עבור הילד . אם הסיוט חוזר על עצמו לאורך תקופה ארוכה רצוי לבדוק לעומק את הנושא עם מטפל /פסיכולוג ולטפל במקרה.
לדוגמא – כשילדתי מגיעה אלינו למיטה הסיבה היא חלומות שבהם היא עומדת למות או אחד מאיתנו מת. הסיוטים אצל הילדים מקורם בפחד מלאבד, חרדת נטישה ומוות של אחד ההורים. הילד תלוי בהוריו לכן יש את הפחד מלאבדם.

חלומות של ילדים הבדל בין חלומות של בנים לעומת חלומות של בנות

ההבדלים בין המינים בחלומות הוא תוצאה ישירה של חינוך וחברה. מאחר והחלום הינו השתקפות של האני והמהות הפנימית של האדם אזי קיימת השפעה על מרכיבי החלום והסימבולים. החלום מביא עימו את ההסתכלות האישית של האדם על עצמו ואת הזהות המינית והחברתית שלו.דוגמאות להבדלי בין החלומות של בנים ובנות:

הפחד בחלום

בנים חולמים על מפלצות ויצורים מבעיתים ובנות חולמות על עוינות שעימן הן צריכות להתמודד .

התמודדות בחברה

בנים חולמים על מכות ,כוחניות ומנהיגות . בנות חולמות על חיצוניות יפה ומושקעת

משחקים

בנים חולמים על משחקים כגון כדורגל ,כדורסל ובנות חולמות על בובות .

חלומות בגיל ההתבגרות

בגיל ההתבגרות בעוד שבנות עסוקות בחלומותיהן בבני זוגם, אהבה, מיניות ,פחד ממיניות, פחד מדחייה וכדומה הבנים עסוקים בחלומותיהם בחלומות על כוחניות וסקס.

סמלים בחלום של ילדים

חלומות על כינים או תולעים

חלומות אלו מסמלים דאגות, חששות או מטרדים מחיי היום יום של הילד. לפי החלום ההורה צריך להסיק שמשהו מציק לילד ועליו לשוחח על כך עם הילד.

חלומות על נפילה ממקום גבוה

חלומות שמסמלים פחד מאובדן שליטה. פחד מאובדן שליטה בילדים מתבטא בחוסר היכולת להתמודד בגן/בב"ס עם המטלות שלו או חברתית גם חוסר יכולת להתמודד עם ילד שמטריד ומציק לו. הפחד נובע מהציפיות שלו שזה יפסק והילד מבקש שידריכו אותו איך להתנהג.

חלומות על חיה שרודפת כמו כלב שנושך או חתולה ששורטת

חלומות שמסמלים על משהו אחר שנמצא בסביבה של הילד החולם שפוגע, מרביץ, מאיים על הילד . הילד לא מספר מתוך חוסר ידיעה או פחד מהילד השני.

חלומות על מוות של אחד ההורים או סב או דמות חשובה לילד

חלומות שמסמלים  ששינוי שהילד חווה כרגע מפחיד אותו מאחר שמקומו של הילד אינו בטוח כפי כשהיה. חלומות אלו מגיעים בדרך כלל לאחר שינוי של מעבר דירה, חדר חדש, גן חדש, כיתה א, מטפלת חדשה, אח חדש וכדומה.

חלומות על כאבי בטן

 חלומות אלו מסמלים תחושת אשמה אצל הילד על מעשה שעשה. הילד מודע למעשיו אך מפחד מהתוצאות

חלומות על הורים מתגרשים

חלומות אלו מסמלים שהילד מודאג מהיחסים בין הוריו. כנראה הילד חש שהאווירה בבית לא נעימה והילד חושש משינוי . מראה שלחולם יש מודעות לנושא הגירושין.

חלום על מכות

חלומות אלו מסמלים מצוקה ושהילד חווה מכות מדמות מסוימת. זה יכול להיות אדם מבוגר או ילד בגילו. לעיתים חלומות אלו מעידים אף על התעללות מינית.

חלום מיני

חלומות אלו מסמלים על אקט מיני שכנראה חווה בעצמו - מעידים לעיתים על התעללות מינית שהילד חווה.

חלומות על כאבים בגוף

ילדים משקפים את האמת לאמיתה באופן תמים .לכן חלום על כאבי בטן ייתכן שזה מעבר לחלום ובאמת קיימת בעיה בבטן של הילד שיש לבדוק אותה.

חלומות על הרטבה

חלק מהסיבות להרטבה מצידו של הילד היא חלימה על תהליך נתינת השתן. הילד חושב שהמיטה היא השירותים. חלומות אלו נובעים מהצורך של הילד לשחרר את  עצמו. מקור ההרטבה היא בקושי של הילד בביטוי עצמי ו/או אירוע טראומתי שהוא לא סיפר .

חלומות על מעוף

מסמל על הילד שהוא נועז ,סקרן,סומך על עצמו.

חלומות על אדם שנפטר

הופעת הנפטר בחלומו של הילד באה למסור מסר להוריו לגבי הקשר שלהם לנפטר.

חלומות על מציאת מתנה /אוצר

מסמל רמת ציפיות גבוהה של הילד מהוריו. המתנתה של הילד לקיום הבטחה שהובטחה לו מהוריו. החלום בא לרמז להורים לתאם ציפיות עם הילד.

חלום על עליה על הר

יש לשאול את הילד מה הייתה התחושה שלו במהלך החלום. אם התחושה הייתה נעימה משמע שהילד שאפתן שמסוגל לממש את רצונותיו, ילד בעל ביטחון עצמי. אולם במידה והילד מדווח על קושי ופחד החלום מסמל על פרפקציוניזם שמעיק על הילד ועל אף רמת ציפיות גבוהה של ההורה מהילד.

חלום על טביעה בים/בבריכה

החלום מסמל על תחושת תסכול וחוסר אנרגיה ויכולת  להתמודד במציאות של הילד. על ההורה לבדוק ממה נובע הקושי. ישנם ילדים שחלומות מסוג זה חוזרים לפני מחלה כגון דלקת גרון ואסטמה.

חלום על שחייה בים

מסמל על ביטחונו של הילד ועל יכולת הזרימה שלו בחיים.

חלום שהילד נלחם כמו צבי הנינגה או דמות אחרת מסרטי ילדים

הלחימה בחלום מראה על אלימות חבויה בילד שנובעת מקושי בהבעה ומחוסר יכולת לעמוד על שלו .לכן על ההורה ללמד את ילדו להתמודד עם מצבים שונים בחיים

המלצה להתמודדות ויצירת דרך להבעת החלומות של הילד

 

מחברת חלומות

הדרך שלנו כהורים לתת לילד להתמודד עם חלומותיו ובעצם להעצים את המודעות העצמית של הילד היא באמצעות מחברת חלומות. במחברת הילד יכול לרשום את חלומותיו, לציירם ואף לייצר חלומות בעצמו ובכך לעודד אותו לשאוף לשינויים ולחידושים בחייו כאשר הילד מודע לחלומותיו הוא מודע לכך שיש אוזן קשבת שתעזור לו להבין את מה שלא ברור לו, להתמודד עם בעיות שהוא בעצמו לא מועד להן. זוהי דרך לחיזוק היחסים בין הילד להוריו ובינו לעצמו.

דמיון מודרך

ניתן לבצע תרגילי דמיון מודרך לפני השינה בצורה פשוטה מאוד. הילד יבחר ספר שהוא אוהב, דמות שהוא רוצה לגלם ובמהלך קריאת הספר ע"י ההורה הילד משרטט את ההתהוות בעיניים סגורות.ניתן לשלב עם מוזיקה מרגיעה

בקשות חיוביות

אפשר ליצור הרגל של בקשות חיוביות לפני השינה שיכנסו לחלימה ובכך יעשירו את החלום באווירה חיובית. כמו למשל לבקש לחלום על אושר, שימחה ועוד בקשות שהילד היה רוצה .

לפתח שיחה בין ההורה

יש הורים שנוטים לא להתייחס לחלומותיהם של ילדיהם אם מתוך חוסר הבנה בפרוש החלום ואם בגלל האמונה שיש לילד דמיון מפותח.האפשרות לפתות את המודעות של הילד וההורה למשמעויות המסתתרות בחלימה יכולה להקל על הילד ולעזור לו להיות מודע יותר לעצמו ולבטוח בהוריו ובעצמו. ההמלצה להורה לשאול את הילד בבוקר איך עבר עליו הלילה ומה היו החלומות.הורה שמודע לילדו יכול לחוש את ילדו ולתרום לו.

המלצה להתמודדות ויצירת דרך להבעת החלומות של הילד המתבגר

החיבור בין ההורה לילדו בגיל ההתבגרות אינו קל לשני הצדדים. הילד בוחר לא לאפשר להורה להיות מעורב בחייו האישים והחברתיים. למתבגר יש צורך  בשמירה על הפרטיות לכן הדרך להמליץ לילד המתבגר הוא מחברת שבה יביע את רגשותיו וחלומותיו מתוך שאיפה להביאו לשיתוף פעולה עם הוריו. כמו כן מומלצת מדיטציה בשילוב מוזיקה להרגעה ולשינה בריאה

מדיטציה לפני השינה

 • יש לנשום 3 נשימות עמוקות .
 • חוש את האוויר כמו בועות שנכנסות לגוף.
 • דמיין לעצמך נקודת אור.  
 • הנקודה הולכת וגדלה עד אשר היא הופכת לכדור של אור גדול שעוטף את כל הגוף. תרגיש איך התחושה שלך בתוך הכדור? אילו אנרגיות עוברות לך בגוף ,חום?קור?עקצוצים?.
 • חוש "סליל של אור" עובר מהקודקוד בצורה ספירלית ועובר דרך העיניים ,הגרון,הלב ולמקלעת meditationהשמש,הבטן והרגלים. 
 • חוש  את הספיראלה של האור במקלעת השמש. 
 • האור בא לחבר אותך לחלום משמעותי שחווית. 
 • אתה רואה דלת מוארת לפנייך. 
 • פתח את הדלת וכנס בפנים. 
 • אתה חש שאתה בתוך בועה של אור 
 • אתה חש רגוע ושלו 
 • הכנס לבועה את תפילותייך ובקשותייך מהבריאה

   

לסיכום מאמר חלומות של ילדים

מאחר שהחלומות מעבירים מסרים חשובים חשוב מאוד להיות קשוב לחלומות של ילדינו על מנת להבין מה מתרחש בעולמם היום יומי. חשוב לפתח את הקשר שמבוסס על החלומות בין ההורה ליליד לטובת שני הצדדים. לעיתים רצוי להיעזר בפורום חלומות על מנת לקבל פירוש ופענוח לחום של הילד.

 

אז בברכת חלומות נעימים שיהיה לכם ולידיכם חלימה נעימה עם הרבה מסרים חיוביי!!